5 найдешевших країн для туризму

5 найдешевших країн для туризму

Подорожі – це чудова можливість відпочити та познайомитися ближче з культурами різних країн. Але не завжди туристи мають великий бюджет на подорож. Ми підібрали 5 країн для мандрівників з малим бюджетом.

Грузія
Ця яскрава країна поєднала у собі сучасні мегаполіси та море з піщаними пляжами, гірські хребти із середньовічними фортецями. Тому тут кожен турист знайде заняття до душі.

Орієнтовні ціни на відпочинок: квитки з Києва – від 120 $ в обидві сторони. Місце у хостелі – від 3$. Двомісний номер у готелі – від 9$.
Обід у кафе – 5-6$ (без алкоголю).
Проїзд у громадському транспорті – від 0,2$

Особливість Грузії в тому, що куди б ви не прилетіли, у радіусі 100-150 км. є чим зайняти себе щонайменше тиждень. Тому вибирайте найкращі місця та найвидатніші пам’ятки, а також правильно плануйте маршрут. У районі Тбілісі, Батумі або Кутаїсі радіус звужується до 50 км, часто не обов’язково навіть брати машину в оренду, але якщо хочеться побачити більше і з комфортом, то орендуйте автомобіль. Перерахуємо все найцікавіше рухаючись зі сходу Грузії на захід.

Батумі. Дуже яскравих пам’яток на околицях Батумі немає, але саме місто гідне окремої поїздки – широкі галькові пляжі, сучасна архітектура, затишна набережна та курортна атмосфера. Будучи в Батумі, обов’язково варто з’їздити до водоспаду Махунцеті, щоб помилуватися природою Аджарії. Поруч із водоспадом кам’яний арочний міст.

Батумі
Батумі, Грузія

Якщо у пріоритеті, окрім моря, екскурсійні маршрути, то два дні присвятіть подорожі до регіону Рача. Там печери та старовинний монастир, а за гарну природу Рачу називають також грузинською Швейцарією.

Кутаїсі та околиці. Не так давно Кутаїсі був занедбаним пост-промисловим містом і не представляв туристичного інтересу. На сьогодні все змінилося. Що можна побачити біля Кутаїсі і в самому місті? В Кутаїсі – це футуристичний будинок Парламенту і старовинний храм Баграта. Біля Кутаїсі обов’язково відвідайте монастирі Гелаті і Моцамета, Мартвільський каньйон, каньйон Окаці та водоспад Кінчха, а також національний парк Сатаплія.
Не оминіть курортне містечко Цкалтубо, яке знаходиться недалеко від Кутаїсі. В самому місті – лікувальному водному курорті з радоновими джерелами, крім безлічі санаторіїв та готелів бізнес класу нічого цікавого немає. Але поряд із Цкалтубо знаходиться унікальна печера Прометея. Окрім своєї природної складової, цікава також технічна її складова – підсвічування робили німецькі інженери і разом із лабіринтами та залами печери виглядають дуже цікаво. З додаткових розваг у печері є підземна річка, якою можна проплисти човном.

Сванетія. Високогірний грузинський регіон Сванетія гідний окремої подорожі і навіть експрес-поїздка займе щонайменше два дні. Якщо закохані в гірську природу, то вам захочеться залишитися там на 3-5 днів не менше. Туристичний центр Сванетії – селище Местія, там легко знайдете житло, кафе та радіальні треки по околицях – до вершин, льодовиків, озер.
Ушгулі – ще одне місце, в яке потрібно потрапити в Сванетії. Добратися до цього високогірного села можна на джипі з Местія, дорога в обидві сторони займе цілий день.
Сванетію зручно поєднувати з Батумі та Кутаїсі, за тиждень цілком можна встигнути, якщо правильно спланувати подорож. Якщо починати подорож з Батумі або Кутаїсі, то дорогою до Тбілісі є кілька красивих місць, які варто відвідати.

Горі. У Горі є дві туристичні локації. Для любителів історії та музеїв – музей Сталіна. Для любителів видів з висоти – Горійська фортеця, вид на місто та долину річки Кура. Зупинки на пару годин тут буде достатньо.

Місто Боржомі. Курорт Грузії, який представлення не потребує. Після періоду напівзабуття 90-х років Боржомі потихеньку оживає. Сюди їдуть подихати гірським повітрям та насолодитись прохолодою, попити цілющої води та погуляти серед водоспадів уздовж річки Боржомка, помилуватися скелями. Взимку з Боржомі можна швидко дістатися сусіднього Бакуріані та покататися на лижах. У селищі Боржомі кілька чудових варіантів туристичного житла та гарний готель бізнес-класу Crowne Plaza Borjomi.

Печерні міста та монастирі Грузії. Якщо ви належите до армії шанувальників печерних міст, то отримаєте величезне задоволення.
Уплісцихе. Печерне місто з найзручнішим місцем розташування по дорозі з Кутаїсі в Тбілісі. Сюди варто заїхати на 2-3 години на шляху з Горі чи Боржомі. Уплісцихе, унікальне печерне місто, яке на протязі довгого часу будували місцеві жителі. Ця гірська фортеця складалася з багатьох рівнів, які поєднувалися довгими коридорами всередині скель. Тут раніше знаходилися храми, будинки та різні споруди, які забезпечували комфортне життя. Проте місто разом із усіма жителями повністю знищили монголи під час набігу у 14 столітті.

Тбілісі. Тбілісі – центр туристичної Грузії. Це дуже багатогранне місто. Найцікавіше тут прогулятися старими районами з невеликими будинками та затишними кафе. У самому центрі столиці – церква Нарікала, тобто “неприступна”, яку звели на горі Мтацмінда.
Далі Мцхета – стародавнє місто з найбільшою у всій країні кількістю визначних пам’яток. Його називають “другим Єрусалимом”. Сюди щороку приходять тисячі паломників, щоб доторкнутися до релігійних святинь, які вже багато століть зберігає Мцхета. Мцхету вважають святим містом серед гір.

Ну і яка ж поїздка без відвідування Кахетії — самого винного регіону Грузії та найвідомішої її частини — Алазанської долини та міста Сігнахі з музеєм Піросмані.

Правила в’їзду. Для в’їзду до Грузії необхідно надати негативний тест ПЛР або сертифікат щодо вакцинації від COVID-19. Жителям низки країн із швидким збільшенням кількості хворих в’їзд заборонено.

Вірменія
Ця кавказька країна славиться великою кількістю старовинних церков і храмів, прекрасними замками в горах і неймовірною гостинністю. На подорож краще виділити не менше двох тижнів. Адже найцікавіші місця знаходяться в глибині держави і до них доведеться довго добиратися.

Вартість відпочинку у Вірменії.
Орієнтовні ціни на відпочинок: квитки з Києва – від 110 $ в обидві сторони. Місце у хостелі – від 3$. Двомісний номер у готелі – від 14$.
Обід у кафе – 3-5$ (без алкоголю).
Проїзд у громадському транспорті – від 0,2$.

Визначні місця Вірменії.
Єреван та його околиці. Однак у самій столиці довго затримуватись не варто. Ще за часів Сталіна тут знесли майже всі пам’ятки, бо хотіли створити “зразкове соцреалістичне місто”. Але поблизу Єревана багато цікавих локацій. Гарні, Севанаванкx, Айраванк, Хор Вірап та Ечміадзін – стародавні міста та села, які вражають цікавою архітектурою, гірськими краєвидами, кам’яними церквами та розкішними храмами.

Єреван
Єреван та вигляд на гору Арарат

Собор Святого Григорія Просвітителя (місто Єреван). Подорожуючи Вірменією, обов’язково відвідайте собор Святого Григорія Просвітителя. Це один із найбільших кафедральних соборів, який був споруджений на згадку про Григорія Просвітителя. Саме він дав поштовх поширенню християнства у країні. Будівництво було розпочато у 1997 році, на честь 1700-річчя запровадження християнства у Вірменії, та завершено у 2001 році. Сьогодні це найвизначніша споруда серед пам’яток міста. У храмі зберігаються реліквії та мощі святого, які вдалося повернути на батьківщину з Італії. Визначні пам’ятки Вірменії відрізняються своєю строгістю. Не виняток і собор Святого Григорія Просвітителя. При його зведенні дотримувалися суворого аскетичного стилю. Він прикрашений нішами та трикутними арками. Для того, щоб наголосити на контрастності, вибиралися суворі фарби. На стінах ви не знайдете жодного розпису. Усередині храму, навпаки, все дуже яскраве та світле. Від цього розширюється простір. Комплекс складається із собору та двох церков. Споруди дуже високі. За рахунок цього їх видно з усіх куточків міста. У соборі та церквах можуть поміститися одночасно 1700 людей. Для туристів собор Святого Григорія Просвітителя є унікальною пам’яткою. Для місцевих жителів – символ духовності народу, збереження його віри та єднання.

Обсерваторія Караундж (місто Сісіан). Загадковий мегалітичний комплекс Караундж це одне з «місць сили». Тут 223 камені, кожен вагою близько 10 тонн, розташовані вертикально, – цей загадковий пам’ятник давнини на території Вірменії і зараз викликає безліч суперечок щодо свого походження. Найпопулярніша теорія свідчить, що це давня обсерваторія. Ще давніша, ніж англійська Стоунхендж. Одні історики приписують їй вік 5 тисяч років, інші – 7 тисяч. Вчені дійшли висновку, що Карахундж використовувався як храм бога Сонця, якому поклонялися древні вірмени і як університет. Під одним із каменів було знайдено прикраси та мечі. Це наштовхнуло на думку, що Караундж – це цвинтар для воїнів. Зорац Карер, Зоракарер (Могутні Камені), Гошун Дан – так ще називають Караундж – розташований за дві сотні кілометрів від столиці Вірменії, біля міста Сісіан на висоті понад півтори тисячі кілометрів. Весь комплекс займає площу приблизно 14 футбольних полів. На багатьох каменях є наскрізний отвір у верхній частині – через ці отвори стародавні вчені спостерігали небесні світила. Камені розташовані по колу. Поблизу комплексу знаходяться рештки стародавніх жител та інші історичні артефакти. Їхати сюди можна не тільки, щоб угамувати свою спрагу пізнання нового, але й щоб відчути справжній спокій та умиротворення.

Монастир Гошаванк (село Гош). Монастир Гошаванк – середньовічний монастирський комплекс, розташований за 22 кілометри від автовокзалу Діліжана. Навколо монастиря не зводили стіни, тому він оточений простими сільськими будівлями. Монастир побудований у класичному стилі. Тут ви не побачите химерних елементів декору. Але цим він і прекрасний – своєю строгістю та мінімалізмом. Першою церквою цієї пам’ятки Вірменії є церква Аствацацін. Її відрізняє оригінальний художній декор та багатий інтер’єр. Поруч розташована будівля книгосховища із дзвіницею. Із західного боку від нього знаходиться приміщення, яке було призначене для занять та проведення трапези. Це був центр, який поєднував і віру, і знання в одному місці. Монастир знаменитий своїми хачкарами (кам’яними стелами), зробленими з особливою любов’ю та майстерністю. Вони вважаються найкрасивішими у Вірменії. Візерунки на камені здаються вишитими. Вражає унікальна техніка виконання. Сьогодні монастирський комплекс є заповідником, церква у ньому не діє. Але це одне з найулюбленіших місць відвідування туристів та місцевих жителів.

Алаверди. Тут знаходиться один із найкрасивіших монастирів країни – Саноїн. Він стоїть серед гірського масиву та мальовничих кавказьких пейзажів. Мало хто знає, що і саме місто виникло в 3 столітті до н.е. Згодом тут почали добувати мідь. Кожна влада намагалася якнайбільше отримати від місцевих надр. Тут будували заводи та рудники, а люди з кожним роком ставали дедалі біднішими. Тому зараз місто викликає подвійні почуття. На тлі приголомшливої природи – напівпорожні занедбані будинки радянської доби. Алаверди цікавий також своєю фортецею серед гір.

Севан – це найбільше озеро Кавказу, яке знаходиться на висоті 1900 метрів над рівнем моря. У ХХ столітті для забезпечення найближчих районів водою від Севана проклали систему тунелів, яка знизила рівень озера на 18 метрів. Так острів, на якому стоїть древній храм та резиденція президента, перетворився на півострів.

Правила в’їзду. Для в’їзду до Вірменії необхідно надати негативний тест ПЛР або сертифікат про вакцинацію від COVID-19. Запроваджено також карантин для туристів у Вірменії.

Туніс
Карфаген, Колізей, Сахара – ці назви знають, мабуть, усі. Але мало хто знає, що саме в Тунісі знімали “Зоряні війни” чи що тут велика кількість фортець часів Римської імперії. Тому в країні більше цікавих локацій, ніж можна собі уявити.

Орієнтовні ціни на відпочинок: квитки з Києва – від 180 $ в обиді сторони. Місце в хостелі – від 12 $. Двомісний номер у готелі – від 23$.
Обід у кафе – 8-12 $ (без алкоголю) .
Проїзд у громадському транспорті – від 0,21$.

Визначні місця: Карфаген – перший пункт мандрівки для кожного туриста. Стародавнє місто на березі величезної затоки описано в багатьох легендах та старовинних рукописах. Досі достеменно невідомо, як тут з’явилося поселення і яку роль воно відігравало у світовій історії. Проте вчені впевнені, що Карфаген був ареною для багатьох важливих подій. Тому тут і досі продовжуються археологічні розкопки.

Дугга – це руїни колись процвітаючого міста, яке зберігає руїни римського поселення. Серед них добре видно римські храми, величні фонтани та будинки місцевої знаті. Дивує величезна кількість релігійних та культурних споруд. Сахара – найбільша у світі пустеля, яка одночасно захоплює та лякає своєю величчю. Туристи їдуть сюди помилуватись на піщані дюни, оази з невеликими поселеннями, соляні озера та гарні заходи сонця.

Туніс

Правила в’їзду. Туніс нещодавно послабив карантин та скасував обов’язкову самоізоляцію для туристів із цілого переліку країн. Вакцинованим людям та дітям до 12 років не доведеться робити тест ПЛР.

Індія
Індія приваблює як курортами на березі моря так і Буддистськими храмами, неймовірною природою та тисячами священних місць. Вона цікава шанувальникам багатьох духовних та релігійних течій, шукачам пригод та звичайним любителям краси.

Орієнтовні ціни на відпочинок: квитки з Києва – від 400 $ в обидві сторони.
Місце у хостелі – від 3$. Двомісний номер у готелі – від 11$.
Обід у кафе – 1-3$ (без алкоголю).
Проїзд у громадському транспорті – від 0,1$.

Визначні місця. Ворота Індії – це 26-метрова аркова конструкція на березі Аравійського моря у місті Мумбай. Хоча вона й має дуже стародавній вигляд, але збудували її у 1924 році на честь приїзду англійського короля Георга V. Існує повір’я, що через ворота можна проходити лише з добрими намірами, інакше прийде біда. Ворота Індії – один з найновіших пам’ятників.

Тадж-Махал – це найвідоміша мечеть-мавзолей у всьому світі, одна з найкрасивіших індійських святинь. Навколо неї розташовані чудові сади з фонтанами та водоймами, а всередині – гробниці Шаха та його дружини Мумтаз-Махал, прикрашені дорогоцінними металами та камінням. Мехрангарх – фортеця біля міста Джодхпур, збудована ще в 15 столітті. Стіни фортеці подекуди сягають 36 метрів і мають багаторівневу систему захисту. Щоб потрапити всередину, доведеться пройти через 7 воріт. Стіни фортеці тягнуться на 120 метрів.

Тадж-Махал
Тадж-Махал, Індія

Правила в’їзду. Нещодавно Індія відкрила кордони для туристів та послабила карантин. Проте все ще є деякі обмеження, тому правила необхідно з’ясовувати на момент виїзду до країни.

Сербія
Сербія приваблює туристів цікавими локаціями з високими фортецями та неприступними замками. Тут поєднується неймовірно красива природа та багатовікова історія.
Орієнтовні ціни на відпочинок: квитки з Києва – 160 $ в обидві сторони.
Місце у хостелі – від 8$. Двомісний номер у готелі – від 17$.
Обід у кафе – 8-12 $ (без алкоголю).
Проїзд у громадському транспорті – від 0,9$.

Визначні місця. Белград поєднує багато цікавих пам’яток та музеїв. Серед них виділяється Белградська фортеця, Національний музей Сербії та музей Миколи Тесла. Найзнаменитіша пам’ятка Сербії – Белградська Фортеця, неодноразово зруйнована та остаточно відновлена у XX столітті. Нею володіли і візантійці, і угорці, і болгари. За часів Османського ярма фортеця належала туркам. Назва старовинної споруди (Калемегдан), зведеної понад 2 тисячі років тому, перекладається з турецької як «замкова площа». Турки називали це місце на березі Дунаю та Сави «пагорбом роздумів». На місці колишніх військових казарм тепер розбито парк. В унікальний історичний музейний комплекс входять парк Калемегдан, тут же заснований військовий музей, в якому незліченні експонати – різні види зброї, починаючи від середньовічних катапультів, арбалетів, ядерних гармат та самострілів і закінчуючи сучасними бомбами та ракетами. Тут також збереглися залишки Митрополичого палацу, церква Успіння Богородиці, каплиця воріт порохового сховища та багато веж. На території комплексу височить один із символів Белграда – пам’ятник Переможцю на честь перемоги над турками.

Національний музей Сербії (Бєлград) на площі Республіки. Національний музей Белграда, заснований у 1844 році, присвячений історії та спадщині Балканського півострова від доісторичних часів до наших днів. Ви дізнаєтеся про ранні неолітичні поселення та османські споруди, познайомитеся з фантастичними винаходами Нікола Тесли. Основна колекція музею складається з чотирьохсот тисяч історичних, археологічних, нумізматичних предметів мистецтва. Багатий музейний фонд систематизований у колекціях, розділених переважно за хронологічним критерієм, і навіть за типом артефактів. У головному будинку музею розташовується Галерея фресок, присвячена сербському та візантійському середньовічному мистецтву. На території цієї визначної пам’ятки Сербії вам покажуть археологічні залишки Балканських мезолітичних та неолітичних культур, що стосуються VI тисячоліття до н.е.

Місто Диявола (Куршумлія). Місто Диявола — це скупчення химерних земляних постатей. Якщо Ви захоплюєтеся містицизмом, вам обов’язково треба поїхати до міста Диявола. Це трохи моторошне місце знаходиться на півдні країни, неподалік Косово. Кажуть, що подивитися в Сербії цей комплекс просто необхідно, інакше Ви просто пошкодуєте про втрачений шанс. Незвичайні стовпи посеред лісу і «кров’яна» вода, що протікає навколо, і лякають, і ваблять своєю таємницею всякого, хто полює за новими враженнями. Вигадливі форми скель наводять місцевих жителів та гостей цього місця на думку про існування нечистої сили. Кажуть, що місце це має магічну силу. Навколо міста Диявола збереглися залишки старовинних копалень, де неодноразово завалювало нещасних робітників. Ночами тут часто бачать таємничі мерехтливі вогні. Щоправда, офіційно – це національний парк та одна з візитівок Сербії. Піднімаючись сходами до кількох оглядових майданчиків, ви розглянете фантастичні скелі, що зачаровують, постійно змінюють свої форми, з різних боків. Здавалося б, у «диявольському» місті немає місця церковним спорудам, проте, прогулюючись парком, ви обов’язково натрапите на каплицю і переконайтеся, що Бог проник і в це дивне місце.

Місто Диявола (Куршумлія).

Національний парк Фрушка – Гора (Нові-Сад). Парк Фрушка – Гора набув статусу національного парку через величезну кількість рідкісних дерев та чагарників. На 22 тисячах гектарів тутешніх лісів водяться козулі, олені, птахи. На місці Фрушка – Гора, що розкинувся за шістнадцять кілометрів від міста Нові-Сад, до 1941 року розташовувалося близько тридцяти монастирів. До сьогоднішнього дня частково відновили 17 із них. Люди приїжджають у парк із наметами для сімейного відпочинку, смажать шашлики, фотографуються на природі. Численні ресторанчики та затишні кафе, знайти які ви зможете ідучи за вказівниками, пропонують гостям найсмачніші страви сербської кухні. У готелях парку можна зняти номер та провести тут уїк-енд, відвідуючи місцеві монастирі та відпочиваючи від гамірності міста.

Музей Ніколи Тесли. Музей Ніколи Тесли відкрився в Белграді в 1952 році. Він повністю присвячений життю та винаходам відомого інженера, генія XX століття, який мало не став священиком. Сьогодні цей музей – єдине місце, де можна подивитися на справжні документи та особисті речі винахідника, який випередив свій час. Їх передали Белграду після смерті вченого за його волею. Без революційних ідей Тесли, втілених пізніше у життя, наш світ міг бути зовсім іншим. Головна розробка вченого – передача енергії змінного струму на великі відстані. Сьогодні це використовується у ЛЕП, електрогенераторах, електродвигунах. Трамваї, тролейбуси, електромобілі, метро, бездротові пульти керування – все це доступно завдяки цьому вченому. У музеї представлено багато моделей пристроїв, винайдених Нікола Тесла. Екскурсантам тут демонструють фільми про великого вченого, який «освітив наш світ», дають можливість повторити деякі експерименти винахідника.

Ресавська печера (Деспотовац). Туристи, які роздумують над тим, що подивитися в Сербії, можуть з’їздити в Ресавську печеру, що знаходиться в східній частині Сербії, за 20 км від міста Деспотовац. Вона розташована на вапняковій височині заввишки 485 м. Хтось каже, що вік печери 45 мільйонів років, інші ж вважають, що вона вдвічі старша. Її утворення почалося ще до Великого льодовикового періоду завдяки хімічній та механічній дії підземної річки, що пролягає через вапнякові скельні породи. Печера була виявлена тільки в 1962 році і відкрита для відвідувань в 1972, хоча пастухи зі своїми вівцями ховалися там в погану погоду ще раніше. Температура у печері незмінна (–7°C); у своїй вологість повітря сягає 80 – 100%. Низ печери проходить на висоті – 405 м. У верхній галереї для відвідувань відкрито чотири зали. У третьому залі, Вестибюлі Історії, були знайдені інструменти (кам’яна сокира та списи), череп арктичної лисиці та доісторичний камін. Печера включена в територію природного пам’ятника, що охороняється, площею 11 гектарів.

Дрвенград (Вужице). Унікальна етносело Древенград розташоване на мальовничій горі Мокра Гора. Це етносело зовсім недавно, в 2004 році побудував чоловік, який захотів жити в місті своєї мрії – сам Емір Кустуріца. Дрвенграда немає на жодній карті, і навіть багато сербів не підозрюють про це диво. Дістатися сюди можна ретро-поїздом, що з’явився у фільмі режисера «Життя як диво». Рухається ця машина зі швидкістю всього 30 км/год, тому туристи встигають помилуватися природою Балкан. Вийшовши на станції Мокра Гора, вони потрапляють до Дрвенграду. Вулиці та будинки «міста мрії» названі на честь видатних людей. Прогулюючись дерев’яною бруківкою етносела, можна зустріти колоритних сербських бабусь, що пропонують туристам вироби з вовни.

Монастир Зіка (Кралево). Монастир Зика (Жича), збудований на початку XIII століття, можна назвати справді унікальним історичним місцем. Тут був коронований Стефан – перший самодержець країни, а Сербія набула статусу королівства. За легендою, всього тут коронували семеро володарів країни. При цьому після закінчення церемонії двері, через які проходив новий король, відразу ж замуровувалися надовго. За кілька століть монастир зазнав чимало лиха. Його будинки постійно піддавалися грабежам, спалювалися турками; його майже зруйнували фашисти. 1987 року частина стін обвалилася від підземних поштовхів землетрусу.

Фортеця Петроварадин – це найбільша європейська фортеця, яку будували майже століття. Візитівкою замку, що знаходиться біля міста Нові-Сад, є годинник однієї з веж, який вже сотні років показує найточніший час.

Правила в’їзду. Українці, вакциновані препаратами Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Johnson & Johnson можуть їхати в Сербію з COVID-сертифікатом. Також можна пред’явити негативний тест ПЛР. Однак умови постійно оновлюються і треба слідкувати за ними.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *