Чим приваблює Дахаб

Дахаб

Якщо ви гортаєте каталоги і обираєте місце, де б приємно було провести холодну пору року, самим або з з дитиною, пропонуємо вам звернути свою увагу на Дахаб.

Найкомфортніше пожити тут восени та навесні. Цього року, коли світ паралізувала пандемію, багато мандрівників залишилися там зимувати.
Про те, які для цього потрібні документи, як знайти житло, влаштувати дітей до школи і чим займатися на місці – наші поради.

Дахаб. Дахаб – це бедуїнське селище. Місцеві чоловіки, як і 800 років тому, тут ходять у галабеях та аймеммах. А ще тут цілий рік дмуть вітри. Дахаб називають курортним містом Єгипту, але до рівня Хургади та Шарм-ель-Шейха він явно не дотягує. Тут навіть немає жодного готелю all inclusive. Це місце для спортсменів: кайтерів, віндсерферів, фрідайверів і дайверів. Ви можете тут займатися скуба-дайвінгом – пройдете на місці курси PADI та отримаєте сертифікати. Або випадково потрапите до сімейного табору майстрів фрідайвінгу, яких теж немало, і… розчинитесь у безмежному морському польоті. У яскравих коралових рифах, кришталевій воді та зграях веселково розфарбованих риб. У тому почутті свободи та єдності з підводним всесвітом, яке дає занурення без аквалангу. Ви полюбите Дахаб та його нереальний, небезпечний Blue Hole. Корали тут ростуть загадково, утворюючи дірку небесного кольору на глибині близько 130 метрів. А якщо плисти від El Bells до Blue Hole, то вийде дуже гарна підводна подорож. Коли опуститися нижче, то можна побачити білий пісок на дні, з якого стирчить безліч мурен. Ви відкриєте для себе Lighthouse, який знаходиться у безвітряній бухті та ідеальний для фрідайверів, що пірнають до 40 метрів. І ще безлюдний Eel Garden, де на вас, вже з восьмиметрової глибини, дивляться смішні мурени – червономорські горгасії.

Дахаб -це ідеальним місце для фрідайвінгу. Тут глибина починається відразу біля берега: щоб зробити класне занурення, не треба пливти далеко в море. А ще у Дахабі немає термоклину у воді. Що це означає? Коли пірнаєш в Адріатичному або Середземному морі, то на п’ятнадцятиметровій глибині стає дуже холодно, а тут вода приблизно однієї температури на всіх глибинах.
Дехто з наших співвітчизників після занять самі стають інструкторами.
Дахаб, Єгипет

Чи потрібна віза для життя в Дахабі? Для того, щоб приїхати до Єгипту та жити тут, необхідно придбати візу-марку. Купується вона прямо у стінах аеропорту. Раніше коштувала $25. Але зараз у зв’язку з пандемією та в зв’зку з підвищеними витратами туристів, у тому числі на ПЛР-тести, уряд люб’язно скасував візи. Тепер досить просто прилетіти до Єгипту. Вам поставлять штамп у паспорті на місяць, потім без проблем продовжують на другий місяць, і ще два тижні ви маєте на виліт. Таким чином, два з половиною місяці в Дахабі можна проживати без жодних проблем і не сплачуючи нічого. Правда, треба буде один раз з’їздити до візового центру в Шарм-ель-Шейху: там одразу вам поставлять штамп в паспорт-дозвіл на продовження перебування .

Якщо захочеться залишитися в Дахабі довше, то схема інша. Можна на зимівлю зробити піврічну візу. Її вартість 1640 фунтів на одну особу (сумарна вартість продовження та пластикової ID-картки). Це трохи більше за $100. За дітей платити не потрібно. Щоб оформити візу на строк від двох місяців до півроку, до візового центру доведеться їхати вже не один, а три рази. Спочатку ви заповните анкету, в яку внесете особисті та паспортні дані і віддасте копії сторінок паспорта. Вас сфотографують, знімуть відбитки пальців для електронної бази, а в паспорті зроблять позначку з номером візи. Через 5 днів потрібно буде відвідати Службу безпеки, що знаходиться поруч із ринком в Олд Маркет. Процедура більше для галочки, але якщо співробітникам щось не сподобається, можуть запросити на співбесіду. Втретє (десь через місяць) необхідно буде повернутися до Шарм-ель-Шейху, щоб отримати візу за виданим раніше штрих-кодом. Отримуєте, видихаєте і забуваєте. Продовжувати візу дозволяють до року перебування в Єгипті. Потім потрібно обов’язково відлетіти з країни мінімум на одну добу і пройти візовий квест наново.

Житло у Дахабі. Коли ви вперше приїдете сюди, вас вразить те, що тут усі один одному допомагають. Спільнота екологічно освідчена, націлена на здоровий спосіб життя. Дахаб люблять йоги, також тут проводять курси з бізнесу та особистісного зростання. Оренда житла у Дахабі історично недорога. Завжди можна було зняти пристойні апартаменти від $250 на другій лінії до $700 у найкрутішому районі. Але зараз, у зв’язку з пандемією, люди, які раніше зимували на Гоа, на Балі та в Таїланді, перебралися до Єгипту. І ціни на житло у Дахабі зросли у рази. Тому багато хто спрямував погляд на північ, у бік Blue Hole: буквально за 5 км від Дахаба житло дешевше і не так багатолюдно. Зараз вартість апартаментів на першій лінії Дахаба коливається від $500 до $1000. Можна знімати житло і дешевше – пристойну квартиру на третій лінії іноді здають за $250. Але, звісно, краще жити на першій лінії. Це не каприз, а потреба, бо на другій вітер несе пісок з пустелі. Якщо їдеш вперше до Дахабі, можна для спокою на пару днів забронювати апартаменти через Вooking.com. Якщо ж цього не зробили — не біда: у Дахабі повно ріелторів на місці і орендувати житло через них вийде дешевше, ніж через популярні системи бронювання. Майже всіх агентів знайдете у фейсбуці, найнадійніша група – «Квартирне питання у Дахабі». Вона закрита: потрібно подати заявку на вступ, протягом кількох днів вас додасть модератор, після чого будуть доступні всі оголошення про здачу житла. Дуже зручно, що у стрічці самим можна залишити запит про пошук апартаментів.

Їжа. У пандемію разом із цінами на житло підскочили і ціни в ресторанах та магазинах. Фруктів та овочів подорожчання не торкнулося: на 100 фунтів ($1 = 15,7 фунта) можна набрати стільки, що не забрати з собою за один раз. Найекономніший ринок розташований на площі Асала. Картопля, огірки, помідори коштують 7-9 фунтів за кілограм. Найдешевші манго влітку продають по 20 фунтів за кілограм, а взимку їх можуть пропонувати по 20 фунтів за штуку. Яблука тут дорогі: вони не ростуть у Єгипті, їх привозять із-за кордону. На продукти для сім’ї, наприклад, з 5 людей витрачається щотижня близько 500 фунтів. Це навіть трохи дешевше, ніж у Києві, за рахунок єгипетських овочів та фруктів. Сири та вершкове масло тут дорожчі, а якість така ж. У Єгипті, як і Україні, відкривають домашні кулінарії. Наприклад, півкілограмова пачка вареників із капустою коштує 50 фунтів, а упаковку млинців із домашнім сиром – 60 фунтів. Тут дуже доступна корисна вегетаріанська їжа. На кожному кроці зустрінете мигдальне молоко, кокосове масло, спіруліну і насіння чиа. Європейці навчили місцевих привозити сюди потрібні продукти. Вони навіть стали вирощувати брокколі, спаржу та авокадо. Років десять тому таких корисних продуктів тут не було. Житній хліб у Дахабі – делікатес, але завжди знаходяться українські майстрині, які його випікають вдома.

Діти. Батьки з дітьми в Дахабі почуваються спокійно та затишно.
Діють садки, школи, є різні заняття, правда, російською мовою. Прилаштувати дитину в дитячий садок або школу тут навіть простіше, ніж в Україні. У Дахабі просто приходиш до дитсадка чи школи, яка подобається, платиш гроші – і дитина починає вчитися. Документів, які стануть у нагоді для української школи або атестату, на жаль, потім не дадуть ніяких, але знання дитина отримає. Школи та дитячі центри в Дахабі є як англо-, так і російськомовні. Навчання коштує недешево. Наприклад, якщо ваша дитина буде ходити до англомовної школи 5 разів на тиждень, по 3 години на день, то за це вам доведеться заплатити 1800 єгипетських фунтів на місяць – близько $150. У деяких школах оплата за уроки сягає $3000 на рік. Садочки трохи дешевші. Якщо ж ви захочете найняти приватного репетитора-вихователя, носія англійської мови, то заняття обійдуться в 100-120 єгипетських фунтів за годину. Зручно, що у Дахабі освіта у кроковій доступності. Діти можуть йти до школи та на гуртки самі: їх не треба відводити.

Будні та робота. У Дахабі багато приїзджих знаходять собі заняття до душі та за фахом і почуваються чудово: прокидаються до світанку, роблять пробіжку, зарядку, дихальну гімнастику. З першими променями сонця плавають на рифи. Вони знаходяться всього за 250 метрів від суші, це зручна ранкова дистанція. Уявляєте: світанок, ти пливеш по мілководдю і потрапляєш на гарний риф, у якому в’ються строкаті рибки. Вітаєш цей новий день. А далі все традиційно: у дітей заняття, секції та гуртки, у вас трудові будні. У Дахабі, після навчання і отримання сертифікатів дехто сам проводить глибинні семінари за системою Molchanovs із сертифікацією міжнародного рівня, дехто спеціалізується на рекреаційному фрідайвінгу: навчають людей занурюватися в море якісно, безпечно та із задоволенням. Дехто займається дихальними та масажними практиками, роблять розтяжки та спеціальні вправи для плавців-фрідайверів, читають лекції та ставлять техніку плавання.

Як ще заробляють українці у Дахабі? Тут багато людей, які не привязані до певного місця роботи, наприклад, фрілансерів, ІТ-шників. Багатодітні мами проходять навчання та стають доулами – приймають пологи. Кухарі починають готувати на замовлення слов’янську, європейську їжу. Хтось водить екскурсії, хтось робить манікюр сусідкам та стриже вдома, проводить фотосесії. Іноді є вакансії для вчительок у російськомовні школи: місця пропонують без проживання, але зарплати вистачає на оренду житла та їжу.
Зимівля в Дахабі
Як зимується у Дахабі? Осінь у Дахабі бездоганна – це час теплої води та смачних манго. У грудні стає холодніше: вода і повітря потихеньку охолоджуються. Іноді буває, що у січні та лютому температура опускається до +12°C, а у Синайських горах випадає сніг. Вітри взимку стають нестерпно лютими. Виникає відчуття, що від холоду нікуди не заховаєшся. Якщо на батьківщині ми червонощокі та замерзлі приходимо з морозу в теплий будинок, гріємось біля каміна або батареї, то тут так не виходить. Будинки не опалюються. Рятують обігрівачі та електропростирадла, або ж треба залізати в пухові спальники. Наприкінці лютого повітря тепліє, але вода досягає комфортної температури лише у травні. Влітку в Дахабі пекельна спека, від якої неможливо втекти. Стовпчик термометра судорожно підстрибує до 50 градусів.

Але і спека, і холод не затьмарять вражень від загадкових Синайських гір: там неймовірна краса і сила місць. А з найвищої гори Свята Катерина відкривається вид одразу на два моря. Якщо ви на світанку пливете по мілководдю і потрапите на гарний риф, в якому в’ються строкаті рибки, вітаєте новий день і розумієте, який же прекрасний цей світ!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *