Так буває у всіх: чекаєш вихідних цілий тиждень, а пролітають вони миттєво. Чи продовжиться вікенд довше, якщо провести його в подорожі? Навряд чи. Але запам’ятається краще. Ми зібрали 12 міст Європи, де можна цікаво провести 2-3 дні та не розоритися.
Як ми обирали? Спустити бюджет повноцінних канікул за одні вихідні та витратити половину часу на дорогу нікому не хочеться. Тому ми перевірили, куди з України добиратися швидше і найдешевше, додали до середньорічної вартості квитків середній бюджет на 3 дні за допомогою сервісу Budget Your Trip та відсортували міста від найдорожчого до найдоступнішого.
Відень, Австрія. Пропонуємо перш за все Відень! Насолодитися розкішним Віднем з палацами, балами, оперою, десятками музеїв та найсмачнішим штруделем за пару днів здається неможливим. Але, на щастя, все найцікавіше розташоване поруч: приготуйте камеру та вирушайте до Віденської ратуші. Її неоготичні шпилі вражають будь-якої пори року, а напередодні Різдва вся площа сяє, переливається і дзвенить, як у чарівній казці. Інший готичний символ Відня – собор Святого Стефана – точно варто побачити зсередини. Від звуків органу, різьблених колон та кольорових вітражів до стелі захоплює дух. Якщо органна музика вам не до душі, культова Віденська опера точно не підведе. У Відні є кілька замків. Програма мінімум — Хофбург або Бельведер, а для Шенбрунна потрібно виділити цілий день і побувати в найстарішому зоопарку світу. Коли надивитеся на класичну архітектуру, відвідайте Будинок Хундертвассера — житловий будинок на кшталт шалених фантазій Гауді. Такий Відень ви собі точно не уявляли!
Салоніки, Греція. За першої зустрічі місто Салоніки викликає змішані почуття: багатоповерхівки з навісами від сонця на довгих балконах, руїни, храми, графіті на облізлих стінах. Але стародавнє портове місто і культурна столиця все-таки закохують у себе. Прогуляйтеся набережною і подивіться на Салоніки з висоти Білої вежі, спробуйте мільйон видів оливок на ринку Модіано і загляньте за стіни Ано Полі з брукованими вулицями та розсипом кольорових будинків. Вдень тут і там натикатиметеся на розкопки, а ввечері варто заглянути у старовинний район Лададика, де горять вогні, звучить музика і п’ють найкраще грецьке вино в невеликих барах, — одразу почуваєшся своїм.
На замітку. Якщо подорожуєте влітку, проїдьте околицями Салонік. У мальовничих передмістях на вас чекають прекрасні пляжі. Ця мандрівка буде прекрасною.
Гельсінкі, Фінляндія. Гельсінки вас точно здивують! У Гельсінкі нудно — так думає багато хто і розглядає місто лише як зупинку на шляху до інших точок Європи. Фінська столиця рідко миготить у тревел-рейтингах, але це ще не означає, що їй нічим вас здивувати. Загальну увагу привертає гладка дизайнерська Каплиця тиші в районі Камппі, а церква в скелі Темппеліаукіо взагалі схожа на тарілку, що літає, припарковану прямо в житловому дворі. Якщо цього мало, вирушайте в сауну Löyly – захоплюватися її химерною формою та купатися у Фінській затоці. Спокійний характер Гельсінкі робить його ідеальним містом для короткого перепочинку. Кататися на велосипеді вулицями та парками, годувати чайок на набережній, спостерігати за місцевими жителями зі сходів Кафедрального собору — все це особливо приємно робити тут. А якщо втомитеся від тиші, божевільні інсталяції в музеї сучасного мистецтва Kiasma швидко приведуть вас до тями.
Жирона, Іспанія. В Жироні є чим помилуватися! Ви відразу помітите червоний міст через річку Оньяр, що сполучає стару та нову частини Жирони. Його спроектував Ґюстав Ейфель ще до того, як назавжди змінив образ Парижа. За кольоровими кубиками будинків уздовж берега час ніби зупинився кілька століть тому. Єврейський квартал Ель-Каль захопить вас петляючими пудровими вуличками, на яких у травні розпускається квіткове божевілля. У дні свята Temps de Flors квітами вкривають сходи та арки, їх вплітають у гірлянди та виставляють у горщиках на балконах. Розглянувши всі фігури на барочному фасаді Кафедрального собору, відправляйтеся до монастиря Сан-Пере-де-Гальіганс, де зараз розташований археологічний музей, і до арабських лазень – національного надбання Іспанії. У пошуках сувенірів на згадку можна пробігтися вулицею Rambla de la Libertat або блошиним ринком біля Кам’яного мосту. А найкращий вид на Старе місто і шукати не потрібно — з давніх-давен він відкривається прямо з фортечних стін.
На замітку. Жирона знаходиться приблизно за 100 км від Барселони, і за бажання за одні вихідні можна побувати у двох містах.
Зальцбург, Австрія. Зальцбург особливо популярний узимку: звідси сноубордисти та лижники стартують до австрійських Альп. Але ви не пошкодуєте, якщо віддасте перевагу міським вулицям – без відмінних гірських пейзажів все одно не залишитеся. Вигляд на вершину Фестунгберг із фортецею Хоензальцбург відкривається майже з кожного двору. Фунікулер підніме вас сюди всього за хвилину, а розглядати з висоти вулички та дахи можна хоч цілу годину. Знизу історичний центр цікавий не менше: тут і химерні барокові будівлі, і найстаріший ресторан Європи, і туристична вулиця Гетрайдегассе, де колись народився Моцарт, а тепер продають цукерки Моцарткугель. Більшість творів композитор написав у будинку на іншому березі річки. Тут же, у новій частині міста, варто відвідати квітучий парк Мірабель та ренесансний палац Хельбрунн. Якщо в запасі є ще день, не пропустіть можливість потрапити в місто-листівку Халльштатт.
Мілан, Італія. Нехай хтось говорить, що в Мілані робити взагалі нічого, а ви злітайте туди на вихідні і влаштуйте місту тест-драйв самі. Грандіозний міланський собор нікого не розчаровує – з нього варто почати. Коли зробите класичне фото з голубами на площі і розглянете Альпи з даху, прямуйте в культову Галерею Віктора Еммануїла II – храм шопінгу всього за два кроки від Дуомо. На шляху до замку Сфорцеско, варто побувати у музеї знаменитого театру Ла Скала. Заодно подивіться оригінального Рафаеля в пінакотеці Брера та «Таємну вечерю» Да Вінчі в церкві Санта-Марія-делле-Граціє. Канали Навільї проектував той же Да Вінчі, але цей романтичний район чекає на вас вже з іншого боку від Дуомо. Тут, у тіні хіпстерських ресторанів, сховався найменший у світі бар BackDoor43. Не бійтеся, що не вистачить місця: коктейлі тут беруть на виніс, а подає через маленьке віконце бармен в масці Гая Фокса.
Ларнака, Кіпр. Коли немає часу щось вишукувати і терміново потрібно на море, прямуйте в Ларнаку. Визначних пам’яток у місті небагато, але достатньо для яскравих вихідних. Набережна Фінікудес веде до Ларнацького замку, де сім днів на тиждень відкрито історичний музей. Всього за кілька хвилин від музею історії ви знайдете Церкву Святого Лазаря, названу на честь героя притчі про диво Христа. А захочете самі побачити дива — вирушайте до соляного озера по сусідству, куди пізно восени прилітають зграї фламінго. Якщо ліньки йти далеко, завжди можна просто погуляти мальовничими вуличками старого міста, заглядаючи в лавки ремісників, поспостерігати за яхтами біля марини та відшукати скульптуру лева – подарунок Венеції.
Прага, Чехія. Від Праги ви будете в захопленні! Єдиний недолік Праги – тут завжди багато туристів. Але стільки людей не можуть помилятися: місто і справді казкове. Почніть занурення зі Староміської площі, де щогодини б’є астрономічний годинник, а над вогнем крутяться трдельники. Звідти Карловим мостом вирушайте в історичний район Мала-Страна, де кожен будинок заслуговує на фото. Якщо взяти за орієнтир чудовий готичний собор, опинитеся у фортеці Празький град — такій великій, що тут можна зависнути на цілий день. Коли нагуляєтесь старовинними вулицями, можна відкрити для себе іншу Прагу. Наприклад, знайти в центрі голову Кафки, що крутиться, і Зігмунда Фрейда, що звисає з даху, вибрати з двох половинок «Танцюючого будинку» кохану і повірити в те, що Леннон живий, біля стіни з графіті на його честь.
Будапешт, Угорщина. Це місто прекрасне у любу пору року. Навіть узимку в Будапешт можна захопити купальник, щоб відпочити в термальних джерелах Сечені, дивлячись на хмари, що пропливають над головою. Але витрачати на купальні всю поїздку не варто: вихідні короткі, а в місті дуже багато цікавого. Помилуйтеся базилікою Святого Стефана, поряд з якою перед Різдвом влаштовують ярмарок, розгляньте місто до найдрібніших деталей у музеї Miniversum і прогуляйтесь по набережній Дунаю наодинці зі своїми думками. Ланцюговий міст проведе вас з Пешта до Буди, а старовинний фунікулер за підніме на Будайський пагорб, де знаходяться Королівський палац, Церква Матьяша з строкатим дахом та Рибальський бастіон. З його білих веж відкривається приголомшливий вид на Дунай і будівлю Парламенту, яку неодмінно варто побачити з вечірнім підсвічуванням.
Вільнюс, Литва. У Вільнюсі теж є чим насолоджуватися! Романтичний Вільнюс чудово підходить для короткого перезавантаження. Відразу за Воротами зорі починається середньовічна казка, де час тягнеться, а не біжить. Столиця Литви — чудове місце, щоб повільно гуляти гладкою бруківкою, заглядаючи в ресторанчики, галереї, сувенірні магазини та таємничі католицькі собори. До дивовижного костелу Святої Анни ви потрапите, звернувши зі старовинної вулиці Пілес. Короткий перехід через річку — і ви в творчому кварталі Ужупіс. Фотографуєте ангела, що трубить, шукаєте русалку під мостом і складаєте особистий топ найдивніших арт-об’єктів. А вибирати найкращий вид на місто найзручніше на вежі Гедеміна, звідки відкривається панорама на 360 °.
Рига, Латвія. Ви однозначно закохаєтеся в Ригу! Центр Риги маленький, але дуже чарівний. Милі будиночки так і просяться у кадр: вулиця Яуніела навіть встигла блиснути у фільмі «Сімнадцять миттєвостей весни» та радянському «Шерлоці Холмсі». Серед кольорових фасадів особливо виділяється ресторан «1221», без якого не обходиться жодна світлина з Риги. Інше мальовниче містечко – старовинний двір конвенту. Він розташований всього за пару хвилин від ажурного Будинку Чорноголових та дзвіниці церкви Святого Петра з найкращим видом на місто. Звідси тримайте курс на Домську площу: в однойменному соборі помилуєтеся шикарними вітражами та послухаєте орган. А як побуваєте у Ризькому замку на березі Західної Двіни, вирушайте на пошуки модерну: шикарні барельєфи на вулиці Альберта миттєво перенесуть вас в іншу епоху.
Братислава, Словаччина. Насолодіться прогулянкою по Братиславі! Затишні вулиці маленької столиці зовсім не схожі на моторошні панельні п’ятиповерхівки. Щоб у цьому переконатись, увійдіть у Старе місто через середньовічні Михайлівські ворота. Романтичні провулки виведуть до Головної площі, де розташувалася ратуша, фонтан Роланда, пара незвичайних пам’яток та кілька палаців. Найбільший замок, Братиславський град, височить на скелі над Дунаєм. Звідси відкривається захоплююча панорама міста, з якою зрівняється вид з вікна ресторану-НЛО на Новому мосту. А Собор Святого Мартіна, де століттями коронували монархів, видно майже з будь-якої точки міста. Після перегляду головних визначних пам’яток у вас ще залишиться час, щоб заглянути в затишний музей, зустріти парочку красивих костелів або яскравий стріт-арт і навіть помчати в іншу країну: Відень всього за годину їзди від столиці Словаччини.