У світі є чимало міст із багатою історією, проте лише одиниці з них зуміли пронести крізь тисячоліття свою давню культуру.
Чого тільки не довелося пережити цим щасливчикам: злети та падіння стародавніх цивілізацій, грандіозні битви, владу фараонів та повалення великих правителів.
Ми вирішили здійснити віртуальну подорож стародавніми місцями нашої планети. Виявляється, деякі міста з історичних енциклопедій не тільки обдурили час і збереглися на карті в XXI столітті, а ще й непогано осучаснилися.
Олександрія, Єгипет
Вік єгипетської Олександрії становить майже 2,5 тис. років, проте навіть за такий пристойний термін місто примудрилося не розгубити пам’ятки, створені ще під час царювання фараонів. Так, найвідоміший античний пам’ятник сучасності — Колона Помпея досі знаходиться в олександрійському акрополі, а трохи далі від неї розташовані стародавні катакомби Ком-ель-Шукафа з справжнісінькими саркофагами, античними статуями та фігурними колонами. Сьогодні Олександрія – процвітаюче місто, знамените своїми середземноморськими пляжами, розкішними готелями та фешенебельними ресторанами.
Фіви (Уаесет) та Луксор, Єгипет
Вік Фів – одного з найдавніших міст Єгипту – понад 5 тис. років. Хоча в літописах Фіви часто вказувалися не тільки як резиденція фараонів, але і як одне з наймогутніших поселень в історії стародавнього світу, з часом чисельність їхнього населення поступово зменшувалася, і до цього часу колишній мегаполіс перетворився на невеликий додаток сусіднього Луксора. Втім, і Луксор улюбленець давньоєгипетських фараонів, здавна вважається найбільшим музеєм просто неба через величезну кількість у ньому храмів і виставкових залів.
Афіни, Греція
Столиця Греції колись була величезним містом-державою, а ще потужним культурним центром древнього світу. Афіни вважалися осередком мистецтв, філософії та науки, а праці знаменитих афінян – Платона, Сократа та Перікла досі вивчають на уроках та лекціях у всьому світі. Сучасні Афіни – один із центрів світового туризму, в якому вже кілька разів проводилися літні Олімпійські ігри.
Аргос, Греція
Грецький Аргос не дарма здобув славу найдавнішого міста Європи: вік довгожителя становить понад 7 тис. років. Головною його визначною пам’яткою вважається акрополь Лариса — величний замок, побудований ще в VI–V столітті до н. е. Зараз Аргос є невеликим містечком, яке крім своїх стародавніх театрів, храмів і святилищ прославилося тим, що одного разу мало не стало справжньою грецькою столицею.
Стамбул (Візантій), Туреччина
Найбільше місто Туреччини – Стамбул заснували за цілих 700 років до н. е., і з того часу він ні дня не зупинявся у своєму розвитку. Спочатку названий Візантієм, мегаполіс давнини кілька разів змінював своє ім’я: у 330 році перетворився спочатку на Новий Рим, потім на Константинополь і лише на початку XX століття остаточно назвався Істанбулом або Стамбулом. Сучасний Стамбул може похвалитися цікавою статистикою: він один з найпопулярніших локацій весільного туризму, місто займає 2-е місце у світі за кількістю реєстрованих шлюбів, поступаючись у цьому лише Лас-Вегасу.
Бодрум (Галікарнас), Туреччина
Турецький Бодрум не тільки неймовірно стародавнє місто, але ще й гордий володар справжнього дива світу. Щоправда, у минулому. Справа в тому, що Галікарнаський мавзолей з гробницею правителя зниклої держави Карія, у XV столітті зруйнував сильний землетрус, після чого незабаром був покинутий жителями і сам Галікарнас. Відновили величне поселення грецькі рибалки, які на руїнах Галікарнаса збудували собі затишне село з гарними краєвидами. Мрія рибалок втілилася в реальність: до сьогоднішнього дня Бодрум встиг перетворитися на міжнародний курорт з безліччю мальовничих місць та жвавим нічним життям.
Троя (Чанаккале), Туреччина
Про те, як упало стародавнє місто-фортеця, знає багато хто, але про те, що трапилося зі знаменитою Троєю потім, чули лише одиниці. Після того як зруйноване греками місто потрапило у владу фригійців, воно перетворилося на справжнісінький центр туризму стародавнього світу: щоб вклонитися загиблим героям Троянської битви, сюди приїжджали численні мандрівники. Хоча до сьогоднішнього дня від легендарного поселення залишилися лише його руїни, буквально за кілька кілометрів від Трої знаходиться її наступник — невелике турецьке місто Чанаккале. На його набережній встановлено дерев’яну копію троянського коня, всередину якого можна залізти і відчути себе справжнім підкорювачем мегаполісу старовини.
Акко, Ізраїль
Це невелике ізраїльське містечко, чисельність населення якого не перевищує 50 тис. осіб, з’явилося ще в епоху неоліту. Близько 8 тис. років тому територія Акко належала представникам ярмуцької культури, або ханаанцям, що згадуються у Біблії. Справжню популярність місту принесла епоха хрестових походів: тоді англійський король Річард Левине Серце зробив поселення столицею нового Єрусалимського королівства хрестоносців і змінив назву. Так Акко перетворився на Сен-Жан д’Акр – місто лицарів, яке збереглося в цілості до нашого часу. Сьогодні завдяки своїй насиченій подіями історії та багатотисячолітній культурі місто внесено до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Бібл (Гебал або Джебейль), Ліван
Бібл – старовинне фінікійське місто, яке сьогодні на арабський манер називається Джебейлем. Декілька тисяч років тому Бібл вважався найбільшим морським портом, через який до Греції відправляли папірус, або біблос — цінний ресурс давнини, зобов’язаний своєю назвою саме цьому місту. Сучасний Джебейль – одна з головних визначних пам’яток Лівану. І не дивно: велика кількість знакових місць та унікальна історія міста просто не залишили йому шансів з роками розгубити свій колорит.
Сайда (Сидон), Ліван
Відоме ліванське місто Сайда колись було одним із найбільших міст стародавнього світу і, зокрема, держави Фінікії. Сайда, або Сидон, часто згадується у роботах давньогрецького поета Гомера та у Старому Завіті. Сучасна Сайда – невелике близькосхідне містечко, розташоване неподалік столиці Лівану. Славиться великою кількістю стародавніх пам’яток та популярних навчальних закладів.
Єрихон, Палестина
На думку дослідників, люди ніколи не покидали Єрихон – одне з найстаріших міст планети, яке збереглося до наших днів. Це поселення настільки давнє, що часто згадується в історичних книгах і називається там як «місто пальм». Згідно з легендою, у давнину Єрихон був повністю знищений за допомогою деяких священних труб, чий звук зруйнував його укріплені стіни. Ця подія настільки відобразилась у пам’яті сучасників інциденту, що й сьогодні у багатьох мовах планети існують вирази «єрихонська труба» і «єрихонські стіни», що так чи інакше стосуються стародавнього міста. Сьогодні Єрихон – це невелике містечко, розташоване неподалік Мертвого моря. На цей час поселення встигло сильно осучаснитися, хоч і змогло зберегти свої пам’ятки та давні артефакти.
А яке з вищезгаданих міст ви були б не проти відвідати?