На вікенд до Будапешта

Парламент Будапешт

Як тільки Угорщина відкрилася для українців, турагенції стали пропонувати “вікенд у Будапешті” – дешеві автобусні тури, з двома нічними переїздами і програмами, які нічим не відрізняються один від одного.

Тобто ви ніч їдете автобусом, пару годин проводите в термальних басейнах Сечені, швиденько прогуляєтесь по Будапешту – справжній дунайській перлині, здійсните шопінг в торгівельному центрі, а ввечері вас чекає прогулянка по Дунаю. За весь день у вас буде пару годин вільного часу, щоб самостійно погуляти по місту, яке справедливо називають Парижем Східної Європи і насолодитися його незабутньою красою.

Але є і інший варіант як можна з’їздити на вікенд до Будапешту самостійно, без послуг турагенції, до того ж значно зекономивши витрати на мандрівку.

Чим їхати?
Можна полетіти літаком Wizz Air. Приблизна вартість квитка біля 1000 гривень. Врахуйте те, що квитки можуть дорожчати. Тим, хто може планувати поїздки за пів року, пощастить злітати дешево, а хто в середу вирішує, що полетить в п’ятницю треба розраховувати на вказану вартість квитка.

Можете їхати поїздом “Київ-Відень” який їде через Будапешт і відправляється з Києва о 14.00, а прибуває у Будапешт на наступний день о 8.20. Нагадуємо, що місцевий час на годину “відстає” від київського. Купити квиток ви зможете лише у міжнародній касі, через інтернет ви цього зробити не зможете. Вартість квитка буде залежати від курсу євро на час покупки квитка. Приблизно це 67 євро. Візьміть до уваги, що сісти на цей поїзд ви зможете також у Львові, Стрию, Славську, Мукачеві, Чопі.

Ще з України в Угорщину ходить денний автобус Flixbus, з культурними водіями, вай-фаєм і, в разі затримки автобуса в дорозі, вам про це повідомлять через sms. Якщо ви будете купувати електронний квиток, не поспішайте його роздруковувати, достатньо електронного. Цей автобус відправляється зі Львова о 9:10. Маршрут проходить через Стрий, Мукачеве, Ужгород, Чоп. Вартість квитка зі Львова – 800 гривень. За розкладом автобус має прибути в Будапешт о 20:50. Але врахуйте, що під час проходження кордону можуть бути затримки.

Існує і інший варіант – з Київа доїхати до Ужгорода поїздом “Київ-Солотвино”, вартість в купейному вагоні – 514 грн, а в плацкарті – 205. Так ви зможете пару годин погуляти в Ужгороді, помилуватися його краєвидами, посмакувати смаколиками місцевої кухні. До Будапешта з Ужгорода ходять 6 Flixbus. Якщо ви візьмете квиток на 13:55, то в 19 годині (знов таки все залежить від того, як швидко ви перетнете кордон), ви будете в Будапешті. Вартість квитка від Ужгорода до Будапешта – 500 грн.

Потяг приходить на залізничний вокзал “Келеті” – це центр, звідти зручно дістатися куди завгодно. Автобус же приходить на автовокзал “Неплігет”: до центру, в принципі, теж недалеко, три зупинки на метро, хвилин 40 пішки, або ж хвилин 10 на таксі. А таксі в Будапешті дешевше за київське – 300 форинтів за кілометр.

Як рахувати місцеві гроші?
Переводити угорські форинти в гривні легко: одна наша гривня – 11 форинтів. Ділимо 300 на 11 – і дізнаємося, що кілометр дороги в угорському таксі обійдеться вам у 27 гривень. А ось метро в них дорожче: за одну поїздку тривалістю 80 хвилин ви заплатите 350 форинтів (32 гривні). Але, врешті-решт, це прийнятно, особливо якщо поспішаєш на вокзал або, навпаки, хочеш швидше туди, де можна відпочити з дороги.

Де міняти гроші?
Можна взагалі не міняти – їздити з карткою. Розраховуватися нею можна всюди, за винятком хіба що сувенірних крамниць і ринку. Однак у Будапешті буквально на кожному кроці стоїть банкомат, і в разі необхідності можна зняти зо дві тисячі форинтів із мінімальною комісією.

Дорога від Києва до Будапешта в обидві сторони, три ночі в хостелі в самому центрі міста, квитки в музеї та на екскурсійний автобус-амфібію, походи в кафе та супермаркети, покупка гостинців друзям (хто ж повертається додому з Угорщини без вина та паприки?) – ось, що вас чекає в цьому прекрасному місті. На громадський транспорт можна не витрачатися: походіть пішки, помилуйтеся неймовірно красивими будівлями й вуличками.

Хостел
1050 гривень – за три ночі. За ліжко-місце в кімнаті на чотирьох, з новою чистою білизною і рушником, симпатичними ікеївськими меблями й шафками, що зачиняються ключем. І зі сніданками (яйця, тости, масло, джем, кава, сік із пакету). Плюс можливість дешево, лише за 300 гривень, на цілий день орендувати велосипед і поїхати, наприклад, на острів Маргіт або в мальовниче містечко Сентендре, до якого від Будапешту менше 20 кілометрів.
Можна, звісно, зупинитися і в готелі, якщо не шкода викидати сотню євро за номер у готелі, який буде стояти порожнім, поки ви будете мандрувати містом. У Будапешті взагалі багато доступних за ціною хостелів – таке відчуття, що місто орієнтоване на молодь і туристів, які не особливо вибагливі до особистого простору.

Про бюджет подорожі
Дорога в обидва боки та проживання – біля 2800 гривень. Ще трохи більше двох тисяч на два дні треба мати при собі, щоб почуватися вільно і комфортно. Цієї суми на вікенд у Будапешті вистачить.
Якщо ви зупинитесь в хостелі, то він зручний тим, що там є кухня, отже, не обов’язково йти в ресторан – досить купити продукти в супермаркеті й приготувати обід або вечерю. В супермаркетах ціни на продукти особливо не відрізняються від українських.

Але бути в Угорщині і не відвідатити справжній угорський ресторанчик із класним гострим гуляшем і лінивими галушками-страпачками, з крафтовим пивом – просто гріх! До того ж, на кожному кроці вам зустрінуться піцерії, східні заклади з кебабом і шаурмою, суші-бари… А справжній гуляш можете знайти неподалік від Парламенту, до якого прагнуть потрапити всі туристи. Там є місце, куди самі будапештці ходять обідати, вечеряти й святкувати. Називається Tüköry Étterem, адреса: Hold utca, 15. Величезна порція гуляшу та лінивих галушок на наші гроші тут коштує 250 гривень.

Що подивитися?
Радимо перш за все погуляти набережною, дійти до знаменитих черевичків – найбільш пронизливого пам’ятника жертвам Голокосту. Це місце, де євреям, що мешкали в місті, наказували зняти взуття перед розстрілом… По силі враження з ним може зрівнятися хіба що берлінський пам’ятник загиблим у концтаборах дітям. Тут багато квітів і лампадок, які приносять як мешканці Будапешту так і туристи.
"Черевички" в Будапешті
Поруч знаменитий Парламент, але не потрібно вистоювати в довгій черзі по квиток туди, – зовні ця неоготична будівля набагато цікавіша. А її світлини краще зробити з протилежного берегу Дунаю – з Будайського боку, куди зараз ви не зможете потрапити легендарним ланцюговим мостом Сечені з левами, тому що його ремонтують. Потрапити туди ви зможете витонченим мостом Єлизавети, що також зручно: перейдете річку – і відразу можете або піднятися на пагорб Геллерта, або звернути до Королівського палацу, церкви Святого Матяша та Рибальського бастіону.
Парламент Будапешт
Якщо ви поціновувач мистецтва, то не оминіть Угорську національну галерею, розташовану в палаці. Зараз там гостює неперевершена виставка живопису прерафаелітів “Бажана краса”. Вас вразять жіночі портрети та міфічні сюжети Данте Габріеля Росетті. А від готичних вівтарів з Угорщини, Словаччини, Словенії очей не відвести! Вартість квитка – близько 300 гривень. Вас також не залишать байдужими пізньоготична церква Святого Матяша, сувенірні крамнички навколо неї та білосніжний Рибальський бастіон.

Ще одне унікальне місце – каплиця чернечого ордену паулінів. Вона створена в скелі, в 20-ті роки минулого століття, методом спрямованих вибухів. Тут же стоїть відома угорська статуя Свободи. Ви зможете походити рукотворними печерами зі статуями, вітражами, унікальними різьбленими іконами й послухати цікаву розповідь (вам запропонують аудіогід різними мовами, але, на жаль, української поки що немає). На це ви витратите 55 грн.

Далі можна піднятися на вершину пагорба або відвідати купальні Рудаш і Геллерт , в яких значно менше людей ніж в Сечені. Купальні Рудаш розташовані в історичній будівлі, яку зводили ще за часів османського панування у XV столітті. А купальня Геллерт, де розташовані готель, басейни та SPA-одна з найрозкішніших в Будапешті. На це в гамаці має знайтись 540 гривень і чудовий настрій вам буде забезпечено.
купальні Рудаш і Геллерт
Якщо ж повенутися знову на Пештську сторону, то вам відкриється прекрасна панорама Базиліка Святого Іштвана, яка вражає розмірами й красою внутрішнього оздоблення. Але коли подивитесь на Будапешт з-під її величезної бані – з оглядового майданчика, то побачите і Буду, і Пешт, і Обуду, і пагорб Геллерта, і багато чого цікавого, то у вас просто перехопить подих. І все це менш ніж за двісті гривень.
Базиліка Святого Іштвана

Не можна не згадати витончену церкву Святої Єлизавети з династії Арпадів. За легендою, угорська королівна Єлизавета, яка вийшла заміж за ландграфа Тюрінгії, була такою праведницею, що Бог наділив її даром творити дива. Вам розкажуть легенди про дива, які творила Єлизавета. Туди можна потрапити з 10 до 18 години в любий день крім понеділка. В понеділок в Угорщині музеї не працюють.

Ще одне знакове місце, яке допомагає багато зрозуміти про Угорщину й угорців, ви знайдете в Пешті за адресою: проспект Андраші, 60. Андраші – місцеві Єлисейські Поля, найкрасивіша вулиця Будапешту, нею можна гуляти практично від Дунаю до Площі Героїв, і в процесі ви, звісно, цю будівлю побачите і назву прочитаєте – Terror Háza, Будинок терору. Це музей, де зібрані унікальні експонати періоду нацистської та радянської диктатур. І не випадково тут, адже в роки Другої світової саме в цій будівлі була штаб-квартира угорської нацистської Партії схрещених стріл, у підвалах мучили незгодних, у кабінетах підписували накази про знищення євреїв, ромів та інших, кого вирішено було “утилізувати”, а після війни тут оселилася держбезпека вже комуністичного режиму. Тортури, знущання, приниження в стінах цього красивого палацу тривали аж до 1956-го… Вхідний квиток коштує 272 грн., каса працює до 17:30.

Другий варіант – божевільна маршрутка. Яка їхала-їхала, а потім раптом здуріла і кинулася в Дунай! Пасажири верещать, водій регоче, машрутка пливе… Трохи менш ніж 400 гривень коштує це щастя, для дітей і студентів – близько 300 (є маршрут довший, він дорожчий, але мені вистачило 50 хвилин). Квитки краще заздалегідь брати на сайті компанії River Ride, яка проводить такі екскурсії на своєму унікальному автобусі-амфібії.
божевільна маршрутка

Куди повести дітей?
Неподалік від Площі Героїв знаходиться Будапештський зоопарк, розташований на 18-ти гектарах. В ньому немає відчуття, що ви у “в’язниці для тварин”. Слони тут живуть у палаці магараджі, у бегемота власний басейн, у мавп – тренувальна база, а павичі та пінгвіни постійно потрапляють вам під ноги. Квиток для дорослого – 300 гривень, дитячий (від двох до 18 років) – 200. До речі, перш ніж ви підете будь-куди, погугліть місце, куди йдете: в деяких місцях бувають безкоштовні дні.
Будапештський зоопарк

Де придбати сувеніри?
Якщо ви шукаєте відмінної якості речі – недорогі, яскраві, які можна купити лише в Будапешті, а не світові бренди, які можна придбати всюди, то йдіть в магазин, що має назву Szputnyik, за адресою Dohany utca, 20. Приблизні ціни: футболки – 300 гривень, джинси – 700.
А ось паприку, і крем-гуляш у тюбику, і салямі, і токайське вино, і єгерську “бичачу кров” можна купити в супермаркеті.

І наостанок: не забувайте про реалії наших днів! Поцікавтеся правилами в’їзду в Угорщину та повернення в Україну на момент вашої подорожі, щоб уникнути неприємностей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *