Згідно з результатами опитування, італійська кухня за популярністю знаходиться на першому місці у світі. Напевно, навіть у найвіддаленіших куточках планети немає такого населеного пункту, де не можна було купити піцу. Але найпопулярніша кухня – зовсім не означає найзнайоміша.
Більшість людей навіть серед тих, хто бував в Італії, поняття не мають про основні правила кулінарного етикету в цій країні. Будемо це виправляти 😉
Капучино п’ють лише на сніданок
В Італії існують суворі правила щодо вживання кави. Наприклад, капучино чи іншу каву з молоком п’ють лише на сніданок, а у закладах не замовляють після 11 ранку. І до речі, в Італії в капучіно та латте ніколи не додають корицю .
На сніданок їдять солодощі та не їдять яйця
Італійці не визнають ситні сніданки, вживають зранку каву і щось солодке — наприклад, розсипчасте печиво, яке вони занурюють у чашку. Їсти яйця на сніданок в Італії не прийнято, їх можуть готувати лише в готелях чи ресторанах, розрахованих на туристів.
Їжу можна запивати лише водою
В Італії зазвичай не запивають їжу молоком – вважається , що воно шкодить правильному травленню. Також не п’ють сік чи солодкі газовані напої – вони змінюють смак їжі. З цієї ж причини, каву замовляють тільки після трапези. Газованими напоями як виняток можна запивати піцу.
Хліб подається без вершкового масла, а також його не їдять із пастою
У гарних ресторанах ще до того, як гість зробить своє замовлення, на стіл приносять хлібну корзину та маслянку з ножем. В Італії практично не подають вершкове масло до хліба (іноді можуть подати оливкову). Справа в тому, що італійці не сприймають хліб як закуску і вважають, що не треба наїдатись до того, як принесли основну страву. Також хліб ніколи не їдять із пастою.
За допомогою хліба доїдають рештки
Якщо італієць запросив вас на обід до себе додому, ви, напевно, побачите «скарпетту». Так називають шматочок хліба, яким збирають рештки їжі з тарілки. Вважається, що це найкраща похвала кухарю. У ресторанах це менш доречно , але в цілому можна пробачити.
Між основними прийомами їжі не прийнято перекушувати
Їжа в Італії зведена в ранг сакрального дійства, тому італійці рідко перекушують між основними прийомами їжі. Відомий кулінар і батько сучасної італійської кухні Пеллегріно Артузі в одній зі своїх книг писав , що між обідом та вечерею має пройти 7 годин – саме стільки часу необхідно для повного переварювання їжі.
Під час трапези також не заведено поспішати. Їсти снеки чи напівфабрикати перед телевізором – це також не про італійців. Вони витрачають багато часу на приготування їжі і часом ще більше на її вживання.
Обід складається з кількох страв, які подають у строгому порядку
Головний прийом їжі Італії зазвичай складається з кількох страв. Спочатку подаються закуски – antipasto, потім перша страва – це може бути паста чи різотто, після цього друга страва – м’ясо чи риба з гарніром чи салатом, потім за бажанням солодощі, фрукти та кава. Пропустити один з етапів можна, але порушити черговість – у жодному разі.
Салат заправляють оливковою олією з бальзамічним оцтом і їдять лише разом із другою стравою
“Італійської” або “грецької” заправки для салату в Італії не існує. За великим рахунком, ніяких інших заправок для салату, крім бальзамічного оцту та оливкової олії, в Італії не використовують. Практично всі італійські салати легкі та прості, тому що їх їдять із ситною другою стравою і ніколи не поєднують із першою (пастою чи рисом).
“Великі” салати – insalatona – можуть містити варені яйця, шинку, тунець, горошок або кукурудзу. Такі страви іноді відносять до antipasto (закусок, які подають перед першою стравою), а в деяких випадках вони можуть замінити цілу трапезу.
У страви з риби та морепродуктів ніколи не додають сир
Комусь може здатися, що тертий пармезан додасть італійської нотки будь-якій страві, але це не так. Пармезан відмінно поєднується з піцою, пастою і різотто, але все залежить від соусу: якщо там є риба або морепродукти, сир не додають.
Спагетті не їдять із фрикадельками та куркою
Здавалося б, макарони – ідеальний гарнір до м’яса, але існує неписане італійське правило: не їдять пасту і м’ясо з однієї тарілки, тому фрикадельки і котлети в Італії доведеться поєднувати з чимось іншим.
Також практично не знайти в Італії пасти із соусом на основі курятини. Курку традиційно їдять як другу страву, а та невелика кількість регіональних страв, які включають птицю і пасту, більш-менш відомі тільки в конкретних регіонах.
Спагетті не їдять ложкою і не ріжуть ножем
Використовувати ложку для поїдання спагетті можна лише маленьким дітям. Дорослі повинні їсти їх лише одним способом: накручуючи на вилку. Також неприпустимо розрізати спагетті ножем, щоб їх укоротити. Перед варінням довгі види пасти теж не ламають .
До речі, варять спагетті та інші макарони в неабияк солоній воді на сильному вогні, щоб вони не злипалися, до стану al dente — коли вони залишаються трохи твердими і на смак багатьох неіталійців недовареними.
Піцою не прийнято ділитися
В Італії піцу не ріжуть на шматочки перед подачею на стіл. Як правило, італійці замовляють по одній піці на людину. Тут вони менші за розміром і містять менш калорійну начинку, тому ділити піцу на компанію немає сенсу. До того ж, якщо піцу порізати, моцарелла стече вниз, і нижня хрустка скоринка стане вологою.
Та й загалом у італійців не прийнято замовляти одну страву на кілька людей. Цього правила дотримуються навіть діти. Виняток становлять закуски та десерти.
Звичних назв піци немає в меню
Більшість назв піци, звичних для решти світу, італійцям незнайомі. Наприклад, тут немає «м’ясної», «гавайської» піци чи найпопулярнішої — «пепероні». Є ймовірність, що, замовивши пепероні, турист отримає кілька звичайних перчиків, адже peperoni італійською – це множина від peper – перець. Щоб покуштувати піцу з ковбасою, потрібно попросити pizza al salamino, pizza diavola або pizza calabrese.
Овочі та фрукти прийнято чистити
Італійці чистять овочі та фрукти, які в інших країнах часто їдять із шкіркою, — яблука, груші, персики, огірки. Самі італійці роблять це віртуозно, зчищаючи із плоду ідеальну спіраль.